, /PRNewswire/ — Serwis CGTN opublikował artykuł wyjaśniający, dlaczego Chiny zamierzają uczcić 80. rocznicę zwycięstwa w Chińskiej Wojnie Ludowej przeciwko Agresji Japońskiej i Światowej Wojnie Antyfaszystowskiej oraz w jaki sposób kraj ten czerpie siłę z przeszłości, aby kontynuować modernizację.
Kampania Stu Pułków była największą i najdłuższą ofensywą strategiczną przeprowadzoną przez Armię Ósmej Drogi, dowodzoną przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh) w północnych Chinach podczas ogólnokrajowego ruchu oporu przeciwko agresji japońskiej.
W trwającej od sierpnia 1940 r. do stycznia 1941 r. kampanii wzięło udział ponad 200 tys. żołnierzy ze 105 pułków. Jej celem było zniszczenie infrastruktury wroga, przerwanie linii zaopatrzeniowych i znaczące opóźnienie japońskiej ekspansji na południu.
Było to coś więcej niż tylko przełomowe wydarzenie militarne – stało się ono niezwykle wymownym symbolem narodowego oporu i jedności w obliczu ogromnych trudności, odzwierciedlającym niezachwianą determinację Chińczyków, by przeciwstawić się agresji i odzyskać swoją przyszłość.
Na froncie wschodnim podczas II wojny światowej długotrwały opór Chin spowodował zatrzymanie ogromnych sił japońskich, zmniejszając tym samym presję na siły alianckie na Pacyfiku i w Europie. Na tle globalnych wydarzeń Kampania Stu Pułków stała się przykładem decydującego wkładu Chin w zwycięstwo świata nad faszyzmem, a dziedzictwo to nadal kształtuje tożsamość i kierunek rozwoju tego narodu.
W uznaniu swojej nieocenionej roli w tym okupionym krwią zwycięstwie Chiny przygotowują się do uroczystych obchodów 80. rocznicy zakończenia Chińskiej Wojny Narodowej przeciwko Agresji Japońskiej i Światowej Wojny Antyfaszystowskiej. Na dzień 3 września zaplanowano paradę wojskową na placu Tiananmen w centrum Pekinu.
„Chiny poniosły ogromne straty podczas 14-letnich walk o niepodległość” – powiedział prezydent Chin Xi Jinping w dniu 7 lipca, czyli w 88. rocznicę rozpoczęcia ogólnokrajowego ruchu oporu przeciwko agresji Japonii, podczas wizyty w miejscu pamięci poświęconym Kampanii Stu Pułków.
„Jeśli przeszłość nie zostanie zapomniana, może służyć jako drogowskaz na przyszłość” – powiedział.
Pozostając wiernym początkowym zamierzeniom
Położona na zboczach góry Shinao w mieście Yangquan w prowincji Shanxi, sala pamięci Kampanii Stu Pułków to uroczysty punkt orientacyjny upamiętniający przełomowy moment w historii.
To, co niegdyś było miejscem zaciętych walk, stało się miejscem szczególnej pamięci narodowej.
Wewnątrz sali pamięci eksponaty i pamiątki z kampanii ożywiają historię: spalone mundury, zniszczone karabiny i czarno-białe fotografie opowiadają historie o odwadze w ogniu walki. Wśród nich znajdują się przedmioty należące do „Bohaterskiej Kompanii Bagnetowej”, znanej z nieustraszonej walki wręcz w najbardziej niebezpiecznych warunkach.
Spuścizna tej jednostki jest kultywowana do dnia dzisiejszego, ponieważ nadal aktywnie uczestniczy ona w akcjach ratowniczych, misjach obronnych i operacjach pokojowych.
Prezydent Xi, na placu przed pomnikiem upamiętniającym męczenników tej kampanii, złożył kwiaty w hołdzie tym, którzy poświęcili swoje życie w wojnie o niepodległość.
Hołd złożony przez prezydenta miał charakter nie tylko ceremonialny. Było to potwierdzenie ponadczasowych wartości wykształconych podczas wojny.
„Bez względu na to, jak daleko zajdziemy, nigdy nie możemy zapomnieć drogi, którą przebyliśmy, ani tego, dlaczego w ogóle wyruszyliśmy w tę podróż” – powiedział prezydent Xi.
Czerpiąc siłę z przeszłości, aby budować przyszłość
Od czasu XVIII Narodowego Kongresu Komunistycznej Partii Chin prezydent Xi wielokrotnie odwiedzał prowincję Shanxi, dając wyraz swoim wysokim oczekiwaniom wobec rozwoju regionu. Wezwał jego mieszkańców do czerpania siły z bogatego dziedzictwa rewolucyjnego i zasobów kulturowych oraz do osiągnięcia nowych przełomów w zakresie wysokiej jakości wzrostu gospodarczego i transformacji.
Podczas wizyty, która miała miejsce w dniu 7 lipca, prezydent Xi odwiedził firmę Yangquan Valve Co., Ltd., gdzie zwiedził halę produkcyjną i ekspozycję produktów, spotkał się z pracownikami i zapoznał się z postępami regionu w zakresie modernizacji przemysłu i wysokiej jakości wzrostu gospodarczego.
Prowincja Shanxi, tradycyjny region górniczy, od dawna boryka się z problemem uzależnienia gospodarczego od zasobów naturalnych. W 2019 r. została wyznaczona na pierwszą prowincję pilotażową kompleksowej reformy energetycznej w Chinach. Obecnie Shanxi intensyfikuje transformację ekologiczną, promując zaawansowaną produkcję i tworząc nowe źródła wzrostu gospodarczego.
Do końca sierpnia 2024 r. prowincja osiągnęła 48% zainstalowanej mocy w zakresie nowej i ekologicznej energii, co stanowi wzrost o 14,1 punktu procentowego od 2019 r.
Jednocześnie samorządy lokalne wykorzystały potencjał czerwonej turystyki – czyli podróży skupionych wokół dziedzictwa rewolucyjnego – połączyły ją ze strategiami rewitalizacji obszarów wiejskich. Obecnie promowanych jest 35 tematycznych szlaków turystycznych, obejmujących wszystkie 11 miast na poziomie prefektury w prowincji Shanxi i łączących ponad 3400 miejsc związanych z dziedzictwem rewolucyjnym.
To ożywienie kulturalne przynosi imponujące rezultaty. W 2024 r. region Shanxi odwiedziło 318 mln turystów krajowych, co stanowi wzrost o 13,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, a całkowite przychody z turystyki wyniosły 276,15 mld juanów (około 38,5 mld dolarów), czyli o 25,9% więcej niż w ubiegłym roku.
Połączenie pamięci historycznej i rozwoju wysokiej jakości przyczyniło się do podwójnej transformacji prowincji Shanxi – zarówno duchowej, jak i strukturalnej – przekształcając ducha rewolucji w siłę napędową nowoczesnej rewitalizacji.
Czerpiąc inspirację z rewolucyjnej spuścizny, która nadaje impet modernizacji, Chiny konsekwentnie strzegą pokoju, który został wywalczony w ogniu wojny. W czasach rosnącej niepewności na świecie wartości wykształcone podczas walki o niepodległość pozostają niezwykle aktualne.
WANT YOUR COMPANY’S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
440k+
Newsrooms &
Influencers
9k+
Digital Media
Outlets
270k+
Journalists
Opted In